Hangi durumlar ERCP işleminin yapılmasını engeller?


ERCP yapılmasını engelleyen en baştaki konu normalde ERCP işlemi yapılırken yemek borusundan girilip mide geçilip onikiparmak bağırsağına ulaşılır. Bu ulaşıma engel olacak herhangi bir durum var ise ERCP işlemi yapılamaz.

Yemek borusunda darlık ya da tıkanma, mide çıkışında onikiparmak bağırsağına geçişinde bazen ülsere bağlı darlıklar oluşabilmektedir. Endoskopi denilen alet ile buradan geçilemez ise ERCP gerçekleştirilemez. Geçmiş dönemde ülser ameliyatları çok sık yapılmaktaydı günümüzde bu ameliyatlar bu kadar sık yapılmamaktadır. Ya da mide tümörüne bağlı olarak midenin bir bölümü çıkarılmış ve devamlılık mideye ince bağırsak dikilerek sağlanmışsa oradan da onikiparmak bağırsağına ulaşılamayacağı için ERCP gerçekleştirilememektedir.

Bazı hastaların %10 - %15'inde onikiparmak bağırsağına girilse bile kitle divertikül denilen kesecikler oluşuyor ve safranın boşaldığı bölüm -safranın onikiparmak bağırsağına boşaldığı bölüme papilla denir- olan papilla bulunamayabiliyor. Divertikülün anatomiyi değiştirmesi nedeniyle kanole edilemeyebiliyor. Bazen papilla çok silik olabiliyor ve onikiparmak bağırsağının mukozasında görüntülenemeyebiliyor, bulunamayabiliyor. Bu durumda da ERCP işlemi gerçekleştirilemiyor.

Prof. Dr. Cemalettin Ertekin


Soru-Cevap Tüm Videolar